Faizsiz Para Değerlendirme Para Biriktirme Yolları 2023 PARANI KATLA

Faizsiz para değerlendirme yolları sizlere zor gelebilir ancak banka faizi olmadan bile para biriktirme yolları imkanı olmakla beraber, bunlardan ne şekilde kazanç sağlayacağınızı aşağıdaki bilgileri okuyarak öğrenebilirsiniz. Söz konusu günümüz şartlarında elindeki nakit para olanlar hızlıca döviz, altın, borsa, nemalandırma, mevduat, kumbara fonu, fon alım satımı, bes (bireysel emeklilik sistemi), gibi yatırıma araçlarında değerlendirmek istemekte. Ancak faizsiz para biriktirme yolları arasında en önemlisi aslında faizsiz para nasıl değerlendirilir, sorusuna yanıt bulmakla geçer!

Faizsiz Para Değerlendirme Yolları 2023

Maaşını ay sonuna yetiremeyenler, bir yolunu bulup az da olsa parasının değerini koruma yollarını aramaya meyilli oluyor. Aynı durum, harçlık, burs veya kredi alan öğrenciler için de geçerli. Herkes, eline geçen parayı bir miktar bile olsa artırabilmek istiyor. Diğer yandan risk almadan, en güvenli seçeneğin araştırılması da gerekiyor.

İlk etapta hemen herkesin aklına gelen, paranın tümünün veya bir kısmının 32 günlük vadeli hesapta tutulması. Bu, tasarruf edilen meblağ için makul bir çözüm yolu; ancak soru işaretleri de var:

Örneğin 2022 TL tutarındaki asgari ücret ayın 10’unda alındığında, tümü bankaya yatırılırsa 25 gün sonraki ödemede vade bozulmak durumunda kalacaktır. Bir öğrenci, aydan aya aldığı harçlığını ise zaten 32 gün boyunca vadeli hesapta tutma ayrıcalığına sahip değildir. Peki ele geçen para, bir süreliğine bile olsa, nasıl korunur veya değeri artırılır? Buna ek, bu işlemde nasıl risk alınmaz ve güvenilir yol nedir?

Kur korumalı mevduat hesaplama başlığı yazımızı okumanızı öneriyoruz!

Herhangi bir bankada vadesiz Türk Lirası hesabı olanlar için en makul yöntemlerden birisi kur korumalı vadeli hesabı tercih etmek. Birçok banka, bu hizmeti müşterilerine sunuyor. Birkaç tanesini sizin için derledik. Ancak faizsiz para değerlendirme başlığı adı altında faiz ile işi olmayanların neler yapabileceklerine bakalım.

 • Döviz alıp beklemek
 • Altın alıp satmak
 • Arsa alıp beklemek
 • Kelepir daire satın almak
 • Eticaret yapmak
 • Borsada hisse senedi almak
 • İşyeri işletmek
 • İşyerini kiraya vermek
 • Sanal ofis kiralamak
 • İnternet üzerinden gelir elde etmek
 • Kripto para yatırımı

Faizsiz Para Değerlendirme Para Biriktirme

Para biriktirme sanıldığı kadar zor değildir, yeter ki azimli ve sabırlı olmanız gerekiyor. Faiz işine girmek istemeyenler (mevduat, repo, kur korumalı vs.) aşağıdaki etkenlere göre para biriktirme yollarına girebilirler.

 • Her ay alınan maaşın en az %20 sini farklı bir yatırım aracına atın. (Özellikle altın, çeyrek altın ve döviz)
 • Her ay alınan maaşın en az %10 olacak şekilde yatırım ürünleri satın alın. (Borsada temettü veren şirketler)
 • Her ay alınan maaşın en az %5 olacak şekilde kripto paralarda projesi olan para transfer ağı olan coinlere yatırım yapın. (Ada, SXP, GRT, ETH, BTC, XLM, CHZ)

Geriye kalan maaş tutarı ile düzenli bir şekilde mutfak masraflarını çıkarıp, kalan tutarı idareli bir şekilde kullanın. Özellikle birden fazla kredi kartı asla kullanmayınız aksi takdirde kart içindeki para miktarı, nakit avans size bir para aracı olarak görülecek ve sürekli ihtiyaç olmadığı halde harcama yapacak bu da ev hane halkının masrafını artırıp, olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

– 4 Mart 2022 tarihli Ziraat Bankası repo oranları dikkate alındığında, asgari ücret veya öğrenci harçlığı için geçerli olan faiz oranı 3 günden 6 güne kadar %3. Şubelerde 1000 TL ve üstündeki tutarlar için işlem yapılabilirken, diğer kanallarda ise 250 TL ve üstü için işlem yapılabiliyor. Örneğin 500 TL’yi 5 gün sonra kullanmayı planlıyorsanız ve paranız Ziraat Bankası’nda ise bu tutarı 5 günlüğüne repoda değerlendirebilirsiniz.

– İş Bankası ise şubelerinden en az 5000 TL tutarında repo talimatı alımına izin veriyor. Eğer internet şubesini tercih ediyorsanız, en düşük tutar 500 TL. Bimde worldpuan geçerli mi?

Reponun dışında değerlendirebileceğiniz, günlük faiz oranıyla değişken olan çeşitli hizmetler de bankalar tarafından sunuluyor. Bunların belki de en önemlisi QNB Finansbank’ın alt şirketi En Para tarafından sunulanı. Söz konusu faizsiz para değerlendirme aşamasında borsa önemli etkenler arasında. Yatırım fırsatı doğan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmak çok ama çok kar getirebilir.

Faizsiz Para Kazanmak Mümkün Mü?

Günümüz şartlarında para kazanmak için bir şeyler ortaya dökmeniz gerekiyor. Durduk yere zengin olma durumu %1 ihtimaldir o da sizlere dedelerinizden bir mirasın kalması durumudur. Hali ile kimsenin babası fabrikatör olmadığından para kazanmak için düşünmek, bu düşünceleri uygulamak sonrasında bu çarkın kendiliğinden dönüp paraya dönüşmesidir.

– En Para… İlk çıktığında merak uyandıran ve zamanla birçok kişiye ulaşmayı başaran bu sistem, şubesiz bankacılığın Türkiye’deki mihenk taşı. En Para üstünden Birikim Hesabı açabilir ve günlük olarak paranızın değerini koruyabilirsiniz. 6 Ekim 2019 itibariyle en düşük faiz oranı %10,50 olarak belirlenmiş. Bu da, 500 TL’nin günlük 0,12 TL net faiz getirmesi demek oluyor.

– Odeabank tarafından sunulan “Para Çekilebilir Hesap” ise en az bir aylık olarak açılabiliyor. Harçlıklar için pek uygun olmasa da, hem tasarruf yapmaya çalışanlar hem de ödemelerinde sıkışanlar için tercih edilebilir. Bu hizmette, mevcut faiz oranı ve getirisi etkilenmemekte olup 8nci günü takiben istendiğinde para çekilebilir.

Sonuç olarak baktığımızda katılım bankaları üzerinden kar zarar durumuna göre para kazanmak mümkündür. İnternetten ne satabilirim!

Nereden Para Bulabilirim? (2023 Yılında)

Para bulmak sanıldığı kadar zor değildir.

 • Kart kırdırma, bankadan vadeli kredi çekip o parayı kullanarak parayı katlama, abritaj sistemi ile para kazanma, dropshoping gibi eticaret sistemleri üzerinden elinde mal olmadığı halde başka bir yerden alınan malın kar marjını bırakarak para kazanmak gibi!
 • Aracılık yaparak para bulmak çok basittir. Farz edelim ki bir daire buldunuz çok ucuz onun ilanını açarak, kar üstüne bırakarak kolaylıkla satış yapabilirsiniz. Aynı durum araç satışlarında sıklıkla karşınıza çıkar.
 • Kuyumculardan kredi kartınız ile altın alarak onu farklı bir yerde bozdurmak.
 • Tanıdık bakkaldan gıda ürünlerini alarak, farklı bir bakkala ucuzdan satmak.
 • Kullanılmayan eşyaların satılması
 • Oturduğunuz evin günlük veya saatlik kiraya verilmesi
 • Nakit avans çekmek
 • Taksitli nakit avans çekmek

Fon Almak Para Kazandırır Mı?

Fon alıp satma aşamasında en önemli detay fon gider kesintisi ( %1.50 ile %3 arasında) yıllık bazda alınmakla beraber bozma aşamasında devletin sizlerden kestiği %10 stopaj oranıdır. Yani kısa vadede para kazanayım diyorsanız kesinlikle fon almamalısınız zira %10 gelir stopaj kesintisi sizi baya zarara uğratır.

Fon almak para kazandırabildiği gibi para kaybetmenize de neden olabilir. Özellikle risk seviyelerine göre fon seçimi yapılabilir. 7. seviyede olan hisse senetlerine sahip fonlar hem getirisi bakımından hem de risk açısından büyük önem taşır. Bu nedenle fon almak riskli mi sorusuna da yanıt vermiş oluyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku