İTO Firma (ŞİRKET) Sorgulama 2020

0

İTO olarak adlandırılan İstanbul Ticaret Odası işlemlerinde ito firma sorgulama önemli kısımlardan bir tanesidir. Burada önem arz eden konu ito sorgulama aşamasında firma, şirket, ünvan veya oda kaydı sorgulamaları da yapılmasıdır. Söz konusu ito firma sorgulamasında ticaret sicil numarası, oda sicil numarası, nace koduna veya ticaret ünvanına göre sınıflandırma yapılmaktadır. Vatandaşlar ito ünvan sorgulama yaparak, bilgi edinebilir.

İTO Şirket Sorgulama

İstanbul Ticaret Odası (İTO) bazı hizmetlerini internet sitesinde de sunarak zamandan ve fiziki işlerden tasarruf yapılmasının önünü açtı. Birkaç yıldır birçok önemli işlem İTO’nun internet sitesinde yapılabilmektedir. Bu da sıra beklemenin, trafiğe takılmanın, geç bilgi edinmenin önüne geçmiştir.

İTO’nun internet sitesi üstünden üye olanlar ticaret sicil başvurusu yapabilmektedir. Ayrıca mobil borç işlemleri ile diğer tüm borç işlemlerini, faaliyet belgesi başvuru işlemlerini, yetki belgesi başvurularını da gerçekleştirebilmektedir. İTO üyesi olsun veya olmasın herkesin erişebildiği ve yararlanabildiği online hizmetler de bulunmaktadır. Bunlardan birisi de şirket sorgulama olanağıdır. Bu hizmetten faydalanmak isteyenler, semt ve ilçe bilgileri, unvan, şirket adı gibi bilgilere erişebilmektedir. Her ne kadar bu sistem bazen çalışmasa da, sicil numarası ve şirket bilgisi öğrenmek veya sorgulamak isteyenler internet üstünden bunu gerçekleştirebilmektedir.

İto Sicil Sorgulama

Ticaret sicil no ile şirket sorgulaması yapmak çok basittir. Sorgulama aşamasında firmanın veya şirketin sicil numarasını bilenler rahatlıkla dakikalar içinde bu işlemi yapabilir. Bunun için ito resmi sitesine girerek sağ tarafta bulunan ticaret sicil bağlantısına tıklamanız yeterlidir. İlgili butonlara tıklayarak, ara butonuna basmanız kafidir. Açılan ekranda tablo sekmesinde sicil numarası bulunacak, firmanın veya şirketin adres ve ünvan bilgisi de geçmektedir.

Aynı şekilde oda sicil numarası ile firma veya şirket sorgulaması yapılabilir. Sorgulanması talep edilen, şirketin oda sicil numarasını bilmeniz gerekiyor. Sonraki aşamada ito resmi internet adresine girerek, menü kısmında ticaret sicil linkine geçerek, açılan ekranda oda sicil numarası kısmına bulduğunuz rakamları girmeniz gerekiyor.

http://ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/detay/?page=fb/sk/tug&prmPageId=BM1.1.4&initView=true

Yukarıdaki bağlantı çubuğunda ilgili kısımları görebilirsiniz.

İto Ünvan Sorgulama

Nace kodu bildiğiniz gibi vergi levhasında ne üzerine iş yaptığınızı aslında veriyor sizlere. Kurum olarak ito nace kodu sorgulamasında tıpkı, ito ünvan sorgulama aşaması gibidir. Bu nedenle kırmızı renkler ile gösterdiğimiz kısımdan giriş yapmanız gerekiyor ki, ito ünvan sorgulaması yapılabilsin.

Sizlerde ito şirket sorgulama yapmak için buradan bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.