İTO Firma Şirket Sorgulama 2023 Ticaret Sicili İşlemleri

İTO olarak adlandırılan İstanbul Ticaret Odası işlemlerinde ito firma sorgulama önemli kısımlardan bir tanesidir. Burada önem arz eden konu ito şirket sorgulama aşamasında firma, şirket, ünvan veya oda kaydı sorgulamaları da yapılmasıdır. Söz konusu ito firma sorgulamasında ticaret sicil numarası, oda sicil numarası, nace koduna veya ticaret ünvanına göre sınıflandırma yapılmaktadır. Vatandaşlar ito ünvan sorgulama yaparak, bilgi edinebilir.

İTO Şirket Sorgulama 2023

İstanbul Ticaret Odası (İTO) bazı hizmetlerini internet sitesinde de sunarak zamandan ve fiziki işlerden tasarruf yapılmasının önünü açtı. Birkaç yıldır birçok önemli işlem İTO’nun internet sitesinde yapılabilmektedir. Bu da sıra beklemenin, trafiğe takılmanın, geç bilgi edinmenin önüne geçmiştir.

İTO’nun internet sitesi üstünden üye olanlar ticaret sicil başvurusu yapabilmektedir. Ayrıca mobil borç işlemleri ile diğer tüm borç işlemlerini, faaliyet belgesi başvuru işlemlerini, yetki belgesi başvurularını da gerçekleştirebilmektedir. İTO üyesi olsun veya olmasın herkesin erişebildiği ve yararlanabildiği online hizmetler de bulunmaktadır. Bunlardan birisi de şirket sorgulama olanağıdır. Firma sorgulama işlemleri sadece şirket sahiplerini ilgilendirmez özellikle denetim aşamasında ito sicil sorgulama denetimciler için büyük önem taşır. Denetmenler sadece ticaret sicil no sorgulama sekmesinden şahsın bilgilerini girerek, öğrenmek istediği tüm detayları görebiliyor.

Bu hizmetten faydalanmak isteyenler, semt ve ilçe bilgileri, unvan, şirket adı gibi bilgilere erişebilmektedir. Her ne kadar bu sistem bazen çalışmasa da, sicil numarası ve şirket bilgisi öğrenmek veya sorgulamak isteyenler internet üstünden bunu gerçekleştirebilmektedir. Ticaret Sicili Gazetesi İle Şirket Sorgulama işlemleri için bilmeniz gereken detaylar burada. Bildiğiniz gibi bu gazetede ülkemizde kayıtlı olan işlemleri vermektedir. Özellikle bu kadar yüksek sayıdaki işletmelerin kaydı sanıldığı kadar kolay değildir. Bu gazete üzerinde hangi tarihte sizin işlemeniz açılmış ise o çıkartılıyor. Ülkemizdeki bu hizmetin ana kaynağı ticaretsicil.gov.tr adresidir.

İto Sicil Sorgulama 2023

Ticaret sicil no ile şirket sorgulaması yapmak çok basittir. Sorgulama aşamasında firmanın veya şirketin sicil numarasını bilenler rahatlıkla dakikalar içinde bu işlemi yapabilir. Bunun için ito resmi sitesine girerek sağ tarafta bulunan ticaret sicil bağlantısına tıklamanız yeterlidir. İlgili butonlara tıklayarak, ara butonuna basmanız kafidir. Açılan ekranda tablo sekmesinde sicil numarası bulunacak, firmanın veya şirketin adres ve ünvan bilgisi de geçmektedir.

İto sicil sorgulama sayesinde firmanın ne zaman kurulup, aktif edildiğini firmanın ünvanı gibi birçok bilgiyi net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Özellikle ticaret sicil gazetesi bazı resmi kurumlar tarafından talep edilebilir. Bunlar arasında esnaf kredi başvurusu veya kosgeb faizsiz kredi işlemleri için genelde ticaret sicil gazetesi talep edilmektedir.

Aynı şekilde oda sicil numarası ile firma veya şirket sorgulaması yapılabilir. Sorgulanması talep edilen, şirketin oda sicil numarasını bilmeniz gerekiyor. Sonraki aşamada ito resmi internet adresine girerek, menü kısmında ticaret sicil linkine geçerek, açılan ekranda oda sicil numarası kısmına bulduğunuz rakamları girmeniz gerekiyor.

http://ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/detay/?page=fb/sk/tug&prmPageId=BM1.1.4&initView=true

Yukarıdaki bağlantı çubuğunda ilgili kısımları görebilirsiniz.

İto Ünvan Sorgulama 2023

Nace kodu bildiğiniz gibi vergi levhasında ne üzerine iş yaptığınızı aslında veriyor sizlere. Kurum olarak ito nace kodu sorgulamasında tıpkı, ito ünvan sorgulama aşaması gibidir. Bu nedenle kırmızı renkler ile gösterdiğimiz kısımdan giriş yapmanız gerekiyor ki, ito ünvan sorgulaması yapılabilsin. İstanbul ticaret odası ünvan sorgulama işlemlerinin ardından öğrenmek istediğiniz bilgiyi çıktı da almak mümkün.

2022 Doğum yardımı başvuru şartları yazımızı okudunuz mu?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi İTO yani İstanbul Ticaret Odası Aracılığıyla Şirket Sorgulama işlemleri için oda kaydının olması gerekiyor. Bu resmi siteye girdikten sonra ”Bilgi Bankası” alanından firma sahibinin adı veya vergi kimlik numarası üzerinden sorgulama yapılabilir. Eğer bu bilgiler yok ise İTO müşteri hizmetleri numarası olan 444 0 486 numarasını arayarak konu hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Sizlerde ito şirket sorgulama yapmak için buradan bilgi alabilirsiniz. Şirket kurmak sanıldığı kadar kolay olmasa da, işlerin yoğunluğuna göre hemen zor deyip, vazgeçmemelisiniz. Zaten çoğu aracı firma sayesinde artık siz sadece vekalet vererek, şirketin hiçbir işine karışmadan bir hafta içinde şirket kurulumu sağlanabiliyor artık. Bunlara vergi yükümlülükleri de dahil olup, başta e mükellef olmak üzere birçok yasal işlemleri aynı hafta içinde bitirebilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku