Ziraat Bankası iban Numarası Nasıl Alınır? Nerede Yazar?

Bireyler ziraat iban nedir, ziraat bankası iban numarası nasıl alınır nerede yazar şeklinde arayış içine girebilir. Ziraat iban numarası ile hem şube kodu hem de hesap numarası öğrenmek mümkün. Ancak 26 haneli iban numaralarında hangisinin şube kodu ve hesap numarası olduğunu bilmek oldukça zor diyebiliriz.

Ziraat Bankası iban Numarası

Elinizde herhangi bir bankkart mevcut ise bu kartın üzerindeki numaralara göre kartın bağlı olduğu hesabın iban numarasını öğrenmek mümkün. Bunun için kayıtlı cep telefonunuzdan mesajlar bölümüne IBANBILGI yaz, boşluk bırak ve kartın son 6 hanesini ekleyerek, bu mesajı 4747’e mesaj atman yeterli. Anlık hızlarda ziraat iban no öğrenme işlemi yapılabiliyor.

Ziraat Bankası IBAN numarası nereden alınır? Nerede yazar? Sorusuna yazımızda cevap arayacağız. Ziraat Bankası ülkemizin en eski finans kuruluşlarından biri olarak anılmaktadır. Yine ülkemizde en eski para transferi yapan kuruluştur. Tarım ve çiftçiyi desteklemek maksadıyla kurulan bu kuruluş IBAN numarası kullanımı konusunda da öncülerdendir. Banka ilk hesap açılışında müşterilerine verdiği cüzdana IBAN numarasını da yazmaktadır.

WORLDPUAN KULLANILAN SİTELER

Ziraat iban Nedir?

Ziraat bankası iban numarası denilince orada geçen iban kelimesinin ne olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Diyenlere kısaca IBAN numarası bankalarda açılan hesapların uluslararası kimlik numarası olarak tarif edilebilir. Bu numara genelde iki harf ve 26 rakamdan oluşmaktadır. Türkiye’de olan bankaların tümünün IBAN numarası TR harfleri ile başlamaktadır. Rakamlar ise sırasıyla banka kodu şube kodu hatta hesap numaralarını içermektedir. IBAN numarası para transferleri için kullanılmaktadır. Bu işlemler için Ziraat IBAN nedir? numarası olmazsa olmazdır.

ziraat bankası iban nasıl alınır
ziraat bankası iban nasıl alınır

İban numarası son yıllarda popüler olsa da, 26 haneli rakamları akıllarda tutmak oldukça zordur. Bu nedenle para transferi için artık cep telefonu numarası, TC kimlik numarası gibi bilgilerinizi kaydederek,  kolay adres bilgisi dahilinde bu işlemi yapabilirsiniz. İşlemlerin ve hesapların karışmaması için sizlere önerimiz; kolay adres bilgisine sadece tek bir banka bilgisi girmeniz. Aksi takdirde gönderdiğiniz paranın hangi banka hesabınıza gittiğini fark etmeyebilirsiniz.

Yukarıda görüldüğü üzere iban şube kodu; sarı renkli rakamları göstermektedir. Sizler de elinizde iban numarası var ise ilgili yere yazarak, iban şube kodunu öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası İban Numarası Nasıl Alınır?

Ziraat bankası iban numarası nasıl alınır? Sorusunun bir tek cevabı bulunmamaktadır. IBAN numarası ilk olarak şubeye gidilerek alınmaktadır. Hesap cüzdanı üzerinde yazmaktadır. Bir diğer IBAN numarası öğrenme yöntemi ise telefon bankacılığı olarak bilinmektedir. Ziraat telefon bankacılığı aranarak gerekli bilgiler verilmelidir. Bu bilgiler verilince müşteri hizmetlerine bağlamamaktadır. Müşteri destek yetkisine IBAN öğrenmek istediğini söyleyen kişilere yetkililer destek olmakta ve IBAN numarasını yazdırmaktadır.

IBAN numarası öğrenmenin bir diğer yolu internet ya da mobil bankacılık kullanmaktır. Mobil bankacılığa giriş yapıldıktan sonra hesap detayları seçeneği tıklanınca IBAN numarası karşımıza çıkacaktır. Ziraat Bankası IBAN numarası nasıl alınır? Sorusu böylece cevaplanmış olacaktır.

Bireyler bank kart iban öğrenme aşamasında nasıl hareket edeceklerini tam olarak bilmeyebilir. Ziraat mobil hesabınıza giriş yapmalısınız sonrasında hesaplar sekmesine tıklayarak, paylaş butonu altında ziraat bankası iban numarası karşınıza çıkacaktır.

İban numarasında şube kodu, Bankkart iban öğrenme

IBAN numarasında şube kodu, bank kart IBAN öğrenme yöntemi aslında çok basittir. Şube kodu da IBAN numarasında yazmaktadır. 26 haneli IBAN numarasının genellikle son 16 hanesi hesabın şahsi bilgilerini içermektedir.

ibandan şube kodu bulma
ibandan şube kodu bulma

Sol baştan dokuz ile on ikinci haneleri arasındaki 4 rakam IBAN numarasını oluşturmaktadır. Yine sol baştan on üç ile yirminci rakamlar arası hesap numarasını vermektedir. Geri de kalan son dört hane ise ancak hesap ek no yu vermektedir. IBAN numarasında şube kodu, bank kart IBAN öğrenme Ziraat Bankası için böyle işlemektedir. Bu uygulama diğer bankalara göre değişiklik göstermektedir.

İban’dan şube kodu bulmak isteyenler, öncelikle aşağıdaki adımlara göre hareket etmeliler.

  • Sağdan son 4 rakam bankanın kodunu veriyor 5001 ise Ziraat bankasıdır.
  • Hemen son 4 rakamı es geçip, yanındaki 8 haneli rakamlar, kişinin müşteri numarasını veriyor.
  • Hemen onun yanındaki 4 rakam da ilgili bankanın şube kodunu verir.

Yukarıdaki resme baktığımızda iban numarasında şube kodu ve hesap numarası bulunduğunu fark edeceksiniz. Burada müşteri numarası ve hesap kısmı aynı olduğunu belirtelim. Yine aynı şekilde şube kodu bulma aşamasında görseldeki rakamlara bakarak, sizlerde kendinize veya bir başkasına ait şube koduna ulaşabilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku