2021 Devlet Hastanesi ve SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri

Devlet ve özel hastanelerde SGK muayene ücretleri 2021 yılında zamlandı.

Bildiğiniz gibi SSK (SGK) veya bağkurlu olan bireylerin devlet hastanesi ve özel hastane muayene ücreti farklılık göstermektedir. Her yıl değişen muayene ücretleri 2021 yılında %10 zamlanması beklenmektedir. Bu nedenle sizlere şuan için geçerli olan 2021 Devlet hastanesi ve özel hastane muayene ücreti miktarı hakkında bilgi vermek istedik.

Her ne kadar sgklı veya bağkurlu olarak özel hastanelerin yolunu tutup, ben hiç para vermeyeceğim düşüncesinde iseniz hata yapmış olacaksınız. Çoğu özel hastanelerde hastalardan aşağıdaki ücretler tahsil edilmektedir. Bunlara bakarsak;

  • Hastanın muayene ücreti alınıyor.
  • Birçok tahlil ücretleri talep edilir peşin olarak.
  • Eğer göründüğünüz doktorun muayene ücreti var ise onunda kesintisi olacaktır.

2021 yılında Sosyal Güvencesi Olmayanlara Uygulanan Muayene Ücretleri

Bildiğiniz gibi sağlıkla ilgili birçok durumda özel hastanelere gitmeseniz bile ya para ödemeniz ya da aldığınız maaştan kesinti yapılması söz konusu olmaktadır. Buna karşın özel hastanelere göre bu rakamlar daha ucuzdur. İçinde bulunduğumuz 2021 yılı için geçerli olan muayene ücretlerini sizler için derledik… Biraz bunu açarsak;

  • Eğer hasta araştırma hastanesine giderse muayene ücreti 75 ile 100 TL arasında
  • Devlet fakülte hastanelerinde muayene ücreti 90 ile 100 TL arasında.
  • Devlet hastanelerinde muayene ücreti 45 ile 85 TL arasında
  • Özel hastanelerde ise 175 ile 300 TL arasında.

İster çalışan olun ister emekli SGK nezdinde alınan muayene katılım payını ödeme durumundasınız. Eğer çalışansanız ilacınızı eczaneden alırken direkt ödeyecek, emekliyseniz de bir sonraki maaşınızdan kesinti yapılması yoluyla ödeyeceksiniz. İlaç tutarının %10’u kadar kesinti yapılmaktadır. Çalışanlar ise %20 oranında ödeme yapmaktadır. Eğer emeklinin veya çalışanın bakmakla yükümlü olduğu bireylerden birisiyseniz, bakmakla yükümlü kişinin statüsüne göre muayene katılım payını ödeyeceksiniz.

Özel Hastanelerde Fiyat Uygulamalarının Belirlenmesi Ne Şekilde Olur?

Farz edelim ki, siz özel hastaneye gitmek istiyorsunuz ve gitmeden önce özel hastane muayene ücreti ne kadar veya neye göre belirleniyor? Buna bakarsak hastanın dahil olduğu kurum önemli yani SGK veya bağkur hatta tarım sigortalısı mı? Sonraki aşamada ise sigortalılık durumu önem arz eder. Öte yandan randevu veya fiş alınan dokturun branşı kadar, ünvanı da önemlidir. İlk kayıt aşamasında 40 veya 50 TL arasında bir ücret alınıyor. Kişinin anlaşmalı olduğu kurum ve sendika durumuna göre indirim yapılabilir. Muayene ücretlerine gelirsek, hem emekliler hem çalışanlar hem de bakılan kişiler için bu rakamlar sabittir. 2021 yılı için geçerli olan hastane muayene ücretleri şöyledir:

  • Bir devlet hastanesinde muayene olursanız 15 TL.
  • Üniversitelerle birlikte kullanılan kamuya ait eğitim ve araştırma hastanelerinde muayene olmak isterseniz 21 TL.
  • Üniversite hastanelerine bağlı olan üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında ise 12 TL.

Devlet Hastanelerinde Sigortası Olmayan Kişilere Uygulanan Muayene Ücretleri

Devlet ile özel hastanelerin karşılaştırması yapmak istersek ekonomik açıdan dağlar kadar fark çıkacaktır. Ancak bazı özel hastaneler daha ekonomik yaklaşmakta hatta devlet hastanelerine oranla çok ucuz fiyatlar sunabilir. Burada önemli olan noktalar hasta doktor ilişkisi ve bakılan bölümün size olan ilgisidir. Hasta aslında şuna bakar ben paramı veriyorum ve iyi bir hizmet talep ediyorum.

Ancak devlet hastanelerinde durum daha farklıdır her ne kadar randevu sistemi sonrasında fazla sıra beklenmese de doktor hasta arasında süreç çok az geçer. Yani tam detaylı bir izlenim verdikleri söylenemez. Şayet özel hastaneye giderseniz bu rakamların çok daha üstünde bir tutarla karşılaşabilirsiniz; çünkü taban fiyat 18 TL’dir. Tavan fiyat ise bulunmamaktadır ve rekabete dayalı olarak serbest piyasadaki taleple beraber oluşmaktadır. Özel hastaneye giriş yaparken 18 TL’lik muayene ücretini ödedikten sonra, geri kalan tutar hastanenin inisiyatifindedir ve tam olarak ne ödeyeceğinizi anlamadan muayene olmamanız gerekmektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku