Eft Ne Zaman Hesaba Geçer? (EN FAZLA 5 DK.)

Bankaların teknolojik alt yapısı hızla ilerlerken, yapılan para transferleri de anlık hızlarda karşı tarafa geçmektedir. Banka para transferinde eft ne zaman hesaba geçer, en fazla merak edilenler arasında! Zira yanlış eft yapıldığında ilgili süreç içerisinde müşteri hizmetlerine ulaşmak zorundasınız. Aksi takdirde yapılan eft ne yazık ki, iptal olmamakla beraber karşı tarafın hesabına bloke bırakılsa da, parayı almak için karşı dava açmanız gerekecektir. Günümüz şartlarında eft süresi önemlidir, hatalı para transferinde anlık hızlarda müşteri temsilcilerine bağlanarak, verdiğiniz eft emrini geri çekebilir veya iptal ettirebilirsiniz.

2021 eft haberi ile beraber artık eft işlemi 7/24 var olup, anında karşı bankaya yansıyacak. Ancak deneme süresi nedeni ile 50 TL ile sınırlı.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankadan bankaya para gönderimi sonucu, ancak nadir durumlarda merak edilmez. Fatura ödeme, satın alma, kredi ödemesi ve benzer ödemeler için EFT ve havale ödemelerinin sonuçları hep merak edilir. Paranın bir an önce hesabında gözükmesini bekleyenler ise eft ne zaman hesaba geçer diye düşünmekte!

Elektronik Fon Transferi, yani herkesin bildiği kısa hâliyle EFT, saniyeler içinde gerçekleşebildiği gibi, birkaç günü de bulabilmektedir. EFT, bankalar arası yapılan para aktarım işlemidir. Havaleden tek farkı, havalenin aynı bankanın farklı hesapları arasında gerçekleşiyor olmasıdır. Örneğin Ziraat Bankası hesabından bir başkasının Ziraat Bankası hesabına yapılan para gönderimi havaledir. İş Bankası hesabından Finansbank hesabına yapılan para gönderimi ise EFT’dir. Hesap sahipleri aynı kişi olsa bile, bankaların farklı olmasından ötürü söz konusu işlem EFT olacaktır.

Eft Hesaba Ne Zaman Geçer?

Birçok banka tarafından sabit veya orantılı olarak masrafı bulunan EFT, sadece işgünlerinde ve mesai saatlerinde tamamlanmaktadır. Yani cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere, resmi tatillerde yapılan talimatlar, ancak takip eden mesai günü içerisinde gerçekleşebilmektedir. Bununla beraber, mesai saatleri içinde yapılan EFT talimatları da havaleler kadar hızlı tamamlanamayabilir. Burada önem arz eden kısım; eft hesaba ne zaman geçer sorusudur!

İş günü içerisinde yapılan EFT talimatının gerçekleşmemesinin farklı nedenleri olabilmektedir. Bunların ilki, bankaların uyguladığı işlem saatleridir. Genellikle sabah saat 9’dan, akşamüstü saat 5’e dek yapılan işlemler gün içinde tamamlanmaktadır. Bununla beraber, bazı bankalarda sabah 9’dan önce ve akşamüstü 5’ten sonra da işlem yapılabilmektedir. Alıcı tarafın işlem saatlerine de bağlı olarak bu saatlerde de EFT yapılabilir.

Eft Ne Kadar Sürer?

Bankalara göre değişkenlik gösterse de, eft süresi genelde maksimum en fazla olarak 5 dakika ile sınırlıdır. Tabi bu süreç, mesai saatleri içinde olacaktır. Yani cuma günü saat 16:30 dan sonra verilen eft talimatları, pazartesi günü mesai saatleri içinde yansımakta. İş gününde verilen talimat aynı gün tamamlanmazsa, ertesi işgününe sarkmaktadır. Örneğin 16:55’te verilen EFT talimatı, işlem saatleri 17:00’de biten bankalarda gerçekleşmeyebilir. Bu aktarım, sonraki ilk mesai saatinde gerçekleşebilecektir.

Türkiye’de son birkaç yıldır EFT işlemleri 10-20 dakika arasında tamamlanmaktadır. İşlemin sorunsuz ve kesintisiz gerçekleşebilmesi için alıcı bilgilerinin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. Alıcının bankasının verdiği onayı takiben hesaba aktarım tamamlanmış olacaktır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku